Miks järsk kaalulangus ei saa anda jätkusuutlikke tulemusi?

Kui sõber, tuttav või mõni kuulus inimene on justkui üleöö võtnud kaalust alla muinasjutulised kilogrammid ja näeb välja nagu filminäitleja, ei ole tõenäoliselt seal taga tervislikud eluviisid ega suurepärane toitumiskava, vaid veidi segamini pereelu, haigus või mõni muu ekstreemne põhjus. Igatahes üks on selge – järsud muudatused ei ole jätkusuutlikud, nendib Sinu Arst Tervisestuudio personaaltreener Eric Brauer.    

Tema sõnul näevad treenerid iga päev inimesi, kellele on saledad ja ilusad toitumisnõustajad rääkinud, kuidas ja kui palju tohib süüa ning kuidas kombineerida rasvu ja süsivesikuid. „Nõustajate jutt on õige, aga mis päriselt toimub? Igal inimesel on välja kujunenud oma eelistused ja maitsed ning oma elurütm. Jah, mõned kuud, pool aastat ja isegi aasta võime ju püüda ette antud toitumiskava jälgida, kuid võimatu on teiste inimeste tehtud toitumiskava järgida terve elu, sest elu on selleks liiga kaootiline.”    

Vähe sellest – ega sale ja vormis inimene harilikult toitumisnõustajate juurde ei satugi, vaid ikka need inimesed, kellel on söömine segamini ja kes tahaks saada paremasse vormi. Või siis eelmainitud veidi eluga puntras inimesed, kel on psühholoogilistel põhjustel  isu kadunud või kes on oma eluga nii-öelda teist ringi alustamas. Aga mis siis aitaks kaalust alla võtta nii, et kilod kohe tagasi ei tuleks?    

Alustama peab heliredelist, mitte Beethovenist     

„Ma ei alusta kunagi nõustamist toitumis- ja treeningkavast, vaid selgitan, mida see üldse tähendab. Näiteks astub stuudiosse 100 kg kaaluv naisterahvas, kelle samas vanuses sõbranna on võtnud alla ning kaalub 55 kg. Tema tahab ka seda nippi teada. Ja ma ei ütlegi, et seda pole võimalik saavutada, ent esmalt tuleb inimesele selgeks teha, mida nii kardinaalsed muudatused tema eluga teevad,” selgitab Brauer.     

Sinu Arst Tervisestuudios alustatakse samm-sammult: kõigepealt selgitatakse, milliseid muudatusi peab inimene tegema esimese viie kilo alla võtmise jaoks. Näiteks peab ta püüdma edaspidi süüa 1/3 võrra senistest portsudest vähem või leidma paar päeva nädalas jalutada mõni kilomeeter. „Me ei räägi algajatele rasvadest ja süsivesikutest. Me ei räägi kaloritest ja nende arvutamisest. Muudame ära esimese pisikese asja ja vaatame, kuidas ta toime tuleb. Kui soovite õppida klaverit mängima, tuleks alustada heliredelist, mitte Beethoveni viiendast sümfooniast!”     

Kui inimene suudab tõesti järjest 1,5 aastat vähem süüa ja vahepeal antud pisikesi nõuandeid täita, on aeg järgmise sammu jaoks. „Aga küsime alati kaalulangetaja arvamust, sest ta peab aru saama, kas ta suudab seda teha. See ei olene isegi tema iseloomust, vaid organismi eripäradest  ja elukorraldusest. Vahel peab unistus 55 kilogrammist ootama, kuni lapsed on suuremaks saanud, sest enamus töölkäivatest emadest ei suuda kokata pere kõrvalt spetsiaalseid toite ja käia mitu korda nädalas kohusetruult trennis. Kui su elukorraldus unistuse täitumist ei toeta ja toitumiskava järgimine läheb ekstreemseteks katsetusteks kätte, ei tule pikas perspektiivis paraku sellest midagi jätkusuutlikku välja,” räägib personaaltreener.    

Vahel viivad inimeste motivatsiooni kõrgele isikliku elu muutused (näiteks lähisuhte purunemine, armumine) või haigus. Sel ajal, kui ollakse rutiini rööpast väljas suudetakse järgida äärmuslike toitumis- ja treeningkavasid umbes pool aastat, aastake või poolteist. Siis saabub aga uuesti rutiin ja väsimus ning pöördutakse tagasi vanade harjumuste juurde. Süüdistatakse end ebaõnnestumises, aga tegelikult läks kõik loomulikku rada pidi, sest ei  õpitud heliredelit, ent sümfoonia käis üle jõu.

Kaalualandamine peab olema teadlik ja teadmistepõhine otsus    

„Kaalualandamisega ei tasu hakata tegelema paanikas ja rapsides, vaid see otsus peab olema teadlik ja teadmistepõhine. Kui omandad teadmised kaalulangetamisest ja tead, mis on tervislik ja jätkusuutlik, saad ise teha oma valikud, kuidas ja kuhu maani oma kaalu langetad. Sa tead, mis on äärmused, oskad nendega arvestada,” annab Brauer nõu. „Ei saa kaalu alandada nii, et loed kuskilt midagi, kuuled kuskilt midagi ja hakkad enda peal proovima. Kaalulangetamist tuleb õppida samamoodi nagu kõike muud siin elus.” 

Omades neid teadmisi mõistad, miks oled täna sellises vormis ja tead ka, kuidas seda muuta. Kui oma elu muuta ei taha või pole see jõukohane, siis tasub olla rahul sellise minaga nagu hetkel oled.  Kehakaalu langetamisega tuleks hakata tegelema siis, kui juba omandatud teadmiste taustal saad aru, millal on selleks kõige õigem aeg, mis ei tähenda, et väljaspool seda niiöelda õiget aega peaks langema teise äärmusesse. 

Personaaltreeneri ülesanne on neid teadmisi nõustamise käigus kliendile anda. Nõustamine tähendab personaaltreeneri sõnul seda, kui inimesele räägitakse detailselt ära, mida toob kaalulangetamine või kaalu hoidmine kaasa füüsiliselt, vaimselt ja sotsiaalselt. Seejärel saab inimene ise otsustada, kui suurte sammudega ja millise kaaluni ta tahaks jõuda. „Ja alati on natuke ikka palju parem kui mitte midagi! Ehk kui meie artikli näide, 100 kg kaaluv naine suudab 45 kg asemel alla võtta 25 kg, ent hoiab seda kaalu kogu järgneva elu, siis äkki polegi nii oluline, et tal oli kunagi unistus kaaluda 55 kg? Kas kõige saledam inimene on kõige ilusam, tervem ja õnnelikum?”